Wizytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej na Wydziale Lekarskim

W dniach 24 i 25 lutego br. odbyła się okresowa ocena programowa kształcenia na kierunku lekarskim realizowanego na Wydziale Lekarskim WUM. Ocena programowa składa się z raportu samooceny przygotowywanego przez Wydział oraz ewaluacji eksperckiej dokonywanej z uwzględnieniem dziesięciu kryteriów, które obejmują: koncepcję i cele kształcenia, realizację programu studiów z uwzględnieniem treści kształcenia oraz metod weryfikacji efektów uczenia się, ocenę kadry dydaktycznej, infrastruktury, wsparcia oferowanego studentom, zakres współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, umiędzynarodowienie, publiczny dostęp do informacji, system jakości kształcenia.

Tym razem, ze względu na pandemię COVID-19, eksperci PKA odbyli wizytację w sposób zdalny, hospitując zajęcia dydaktyczne oraz przeprowadzając rozmowy z władzami Uczelni i Wydziału, przedstawicielami studentów, nauczycieli akademickich oraz pracodawców z wykorzystaniem środków i technik komunikacji na odległość. Ta nietypowa forma wizytacji wymagała bardzo dużego zaangażowania społeczności akademickiej, zwłaszcza w przypadku konieczności zapewnienia transmisji zajęć kontaktowych oraz zaprezentowania infrastruktury i bazy dydaktycznej. Spotkania i część hospitacji zajęć prowadzonych on line odbywały się z wykorzystaniem platformy MS Teams. Dodatkowo, Dział Fotomedyczny WUM przygotował kilkanaście profesjonalnych filmów, dzięki którym Wydział mógł zaprezentować swoją bazę kliniczną, a także wybrane jednostki teoretyczne i przedkliniczne oferujące studentom nowoczesną bazę dydaktyczną i innowacyjne metody nauczania, Centrum Biblioteczno-Informacyjne, Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne oraz studencką strefę relaksu.

W tak nietypowych warunkach wizytacja odbyła się sprawnie, co zostało podkreślone i docenione przez Zespół Oceniający. Wyniki oceny znane będą w ciągu kilku najbliższych tygodni.