Non Omnis Moriar

Z żalem zawiadamiamy, iż w dniu 11 czerwca 2021 roku zmarła Pani Profesor Elżbieta Domańska-Janczewska - zaangażowany lekarz, naukowiec i wychowawca kolejnych pokoleń specjalistów z zakresu położnictwa i ginekologii. Pani Profesor była związana z naszą Uczelnią od 1952 do 2003 roku, początkowo studiując na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie (1952-1958), a następnie podejmując pracę w II Klinice Położnictwa i Ginekologii kierowanej przez Profesora Ireneusza Roszkowskiego, w której pracowała do 1979 roku (kolejno jako asystent i adiunkt). Od 1979 roku swoje losy zawodowe związała z I Kliniką Położnictwa i Ginekologii w Warszawie. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1968 roku, a habilitację w 1979 roku na podstawie pracy „Czynniki matczyne determinujące masę urodzeniową płodu ludzkiego”. Całym sercem oddana zagadnieniom patologii ciąży była pionierką nowoczesnej opieki nad ciężarnymi w ciąży powikłanej i animatorką medycyny matczyno-płodowej w Polsce. Szczególne zasługi Pani Profesor dotyczą cukrzycy ciążowej – współtworzyła nowoczesny model diagnostyki i leczenia ciężarnych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, m.in. prowadząc pierwszą w Warszawie i na Mazowszu poradnię dla ciężarnych chorych na cukrzycę oraz oddziały diabetologiczne w klinikach Instytutu Położnictwa i Ginekologii AM w Warszawie. Będąc wyjątkowo zaangażowana w ratowanie życia i zdrowia swoich pacjentek i ich nienarodzonych dzieci potrafiła przekonująco przedstawiać swoje racje i przełamywać bariery. To między innymi dzięki Jej działaniom udało się w istotny sposób poprawić w Polsce wyniki okołoporodowe w ciąży powikłanej cukrzycą. Po śmierci Profesora Zbigniewa Sterna dla Pani Profesor Janczewska pełniła obowiązki kierownika I Kliniki Położnictwa i Ginekologii, a następnie – w okresie kierowania Kliniką przez Profesora Longina Marianowskiego – była zastępcą kierownika Kliniki. Uczniowie Pani Profesor do dziś wspominają Jej wyjątkowy talent dydaktyczny i niezwykłą umiejętność przekazywania wiedzy, nacechowaną profesjonalizmem, ale też niezapomnianym humorem. Wyszkoliła kilka pokoleń lekarzy, specjalistów położnictwa i ginekologii. Następcy Pani Profesor Janczewskiej, którym zaszczepiła głębokie zainteresowanie oraz bezgraniczne poświęcenie się medycynie matczyno-płodowej i patologii ciąży, są obecnie specjalistami w dziedzinie perinatologii i kontynuują Jej wspaniałe dzieło. Pozostanie na zawsze w naszych sercach i życzliwej pamięci.

prof. Mirosław Wielgoś
Kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii