Non Omnis Moriar

Z głębokim żalem społeczność Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyjęła wiadomość o śmierci Pana Profesora dr hab. med. Mieczysława Szostka. Profesor Mieczysław Szostek był absolwentem naszej Alma Mater, którą ukończył w 1958 roku. Pracę zawodową podjął w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był uczniem profesora Jana Nielubowicza i pod jego skrzydłami uzyskał stopień naukowy doktora oraz doktora habilitowanego. Odbył staże zagraniczne, między innymi w Wielkiej Brytanii i Szwecji. W roku 1980 został kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chorób Klatki Piersiowej. Był promotorem szeregu prac doktorskich, opiekunem prac habilitacyjnych, autorem i współautorem licznych artykułów naukowych opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach. Jego wybitna działalność naukowa, kliniczna i szkoleniowa koncentrowała wokół zagadnień chirurgii, szczególnie chirurgii naczyniowej. W latach 1991 – 1993 pełnił funkcję prezydenta Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych. Był konsultantem Światowej Organizacji Zdrowia ds. chirurgii naczyniowej. Otrzymał Honorowe Członkostwo Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.

Aktywność Pana Profesora obejmowała nie tylko medycynę, ale także życie społeczne. Był posłem na Sejm, Przewodniczącym Stołecznej Rady Narodowej. Za swoją działalność dla stolicy w 2014 roku Rada m.st. Warszawy nadała mu tytuł Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy. Za swoje zasługi otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Był kawalerem Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta, drugiego pod względem rangi polskiego państwowego odznaczenia cywilnego.

Sercem był zawsze związany z naszą Uczelnią i pracował dla niej. W 1999 został Prorektorem Akademii Medycznej w Warszawie ds. Klinicznych, Inwestycji i Współpracy z Regionem. Był Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Warszawskiej Medycyny i Farmacji.

Odszedł od nas Wielki Chirurg i Wspaniały Nauczyciel. Wychowawca wielu pokoleń lekarzy. Zapamiętamy Go jako ciepłego i życzliwego człowieka, który dla wielu był przyjacielem i wzorem.

prof. Tadeusz Grochowiecki

Prodziekan Wydziału Lekarskiego