Sprawozdanie z XXXI Sesji Noblowskiej

W dniu 14 grudnia 2021 r. odbyła się XXXI Sesja Noblowska Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej głównym celem było przedstawienie Laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, którą otrzymali David Julius i Ardem Patapoutian „za odkrycie receptorów temperatury i dotyku”.

Uroczystą Sesję otworzył Dziekan Wydziału Lekarskiego – prof. Rafał Krenke, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię dotychczasowych Sesji Noblowskich w I Wydziale Lekarskim, spadkobiercą tradycji którego jest dziś Wydział Lekarski. Nawiązał również do tegorocznych Noblistów, zwracając uwagę na to, że zdolność do odczuwania ciepła, zimna i dotyku stanowi podstawę interakcji z otaczającym nas światem i gwarantuje przetrwanie w dynamicznie zmieniających się warunkach zewnętrznych. Mimo że wszyscy na co dzień doświadczamy tych odczuć, to przez długi czas nie wiadomo było, w jaki sposób inicjowane są te impulsy, a następnie jak są przetwarzane na nasze odczucie temperatury i dotyku. To pasjonujące i niezwykle ważne zagadnienie zostało wyjaśnione dzięki pracom i badaniom tegorocznych laureatów Nagrody Nobla.

Głos zabrał również Rektor WUM, prof. Zbigniew Gaciong, który podkreślił, że Sesja Noblowska to święto Uczelni, które ma dwa cele. Pierwszy to oczywiście prezentacja osiągnięć najwybitniejszych uczonych na świecie. Drugi - promocja naszych uczelnianych osiągnięć naukowych.

Podczas uroczystości zostały wygłoszone następujące wykłady:

• prof. dr hab. n. med. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, kierownik Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej zaprezentowała wykład „Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie receptorów temperatury i dotyku”,

• prof. dr hab. n. med. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii omówiła temat „Zaburzenia czucia, dotyku i temperatury w chorobach układu nerwowego”,

• prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, dyrektor Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej oraz prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby przedstawili zagadnienie „Rola lekarzy i inżynierów w postępie nauk medycznych.”

Ze względu na epidemię COVID-19, XXXI Sesja Noblowska Wydziału Lekarskiego odbyła się w formie hybrydowej.

Uroczystość uświetnił występ Chóru WUM pod dyrekcją Daniela Synowca.