Non Omnis Moriar

Społeczność Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z głębokim żalem przyjęła wiadomość o śmierci zasłużonego Pracownika naszej Uczelni - Pana Profesora Ireneusza Wojciecha Krasnodębskiego.

Pan Profesor Ireneusz Wojciech Krasnodębski ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie w roku 1970. W latach 1972-1975 był asystentem Oddziału Chirurgicznego Szpitala Praskiego w Warszawie. W 1975 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki w Katedrze i Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej. W roku 1984 obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Bruno Szczygła, a w 1994 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2004 r. otrzymał tytuł profesora. W latach 1999 – 2016 był kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Onkologicznej. Był promotorem szeregu prac doktorskich i opiekunem postepowań habilitacyjnych. Jego działalność kliniczna i naukowa koncentrowała się wokół leczenia chirurgicznego nowotworów przewodu pokarmowego. Był członkiem licznych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych, prezesem Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich (TChP), prezesem i założycielem Sekcji Żywienia Poza- i Dojelitowego TChP. W latach 2002-2008 był Prodziekanem I Wydziału Lekarskiego WUM.

Za swoje zasługi otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym nagrodę JM Rektora za całokształt dorobku naukowego. Był mentorem i wychowawcą pokoleń studentów i lekarzy. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci Jego życiowy optymizm, perfekcja chirurgiczna i nadzwyczajna troska o chorych i współpracowników.

prof. Maciej Słodkowski

Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Onkologicznej