Szanowni Państwo,
W dniu 01 kwietnia 2022 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 marca 2022 r. w sprawie kredytów na studia medyczne.
Rozporządzenie określa między innymi:
1) terminy i sposób składania wniosków o kredyt na studia medyczne,
2) terminy przekazywania i zakres informacji, o których mowa w art. 103e,
3) termin zawarcia umowy kredytu na studia medyczne,
4) niezbędne elementy umowy kredytu na studia medyczne,
5) tryb wypłaty i spłaty kredytu na studia medyczne,
6) sposób umarzania kredytu na studia medyczne przez ministra właściwego do spraw zdrowia,
7) wzór wniosku o umorzenie kredytu na studia medyczne przez ministra właściwego do spraw zdrowia,
8) sposób dokonywania rozliczeń z tytułu pokrywania odsetek należnych bankom.
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z:
Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 marca 2022 r. w sprawie kredytów na studia medyczne.
oraz
Ustawą z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych
innych ustaw (Dz. U. poz. 2232).
Ustawa wprowadza m.in. możliwość uzyskania kredytów na studia medyczne przez studentów odbywających kształcenie na studiach
na kierunku lekarskim, prowadzonych na warunkach odpłatności, w języku polskim, w uczelniach publicznych i niepublicznych.
Zgodnie z art. 17 ww. ustawy ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia tj. 18 grudnia 2021 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które wchodzą w życie w terminie późniejszym.
W wyniku wejścia w życie ww. regulacji wsparciem finansowym z budżetu państwa zostaną objęci ww. studenci (studia odpłatne w języku polskim na kierunku lekarskim) począwszy od roku akademickiego 2021/2022 tj. studenci, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2021/2022, a także studenci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2021/2022 (studenci kontynuujący kształcenie).
Studenci, którzy zdecydują się na skorzystanie z kredytu na studia medyczne, uzyskają możliwość pokrycia częściowego albo całkowitego kosztu kształcenia na studiach ze środków pochodzących z budżetu państwa, a następnie po spełnieniu warunków określonych w ustawie, jego częściowego lub całkowitego umorzenia.
Kredytowanie studiów, odbywało się będzie w transzach wypłacanych przez bank na wyodrębniony rachunek uczelni przez okres trwania studiów, nie dłużej jednak niż przez 6 lat. Ww. kredyt będzie miał preferencyjny charakter przejawiający się, m.in.: niskim
oprocentowaniem, możliwością wystąpienia przez kredytobiorcę o wcześniejsze rozpoczęcie spłaty kredytu, możliwością wydłużenia lub skrócenia okresu spłaty kredytu, możliwością obniżenia wysokości miesięcznej raty kredytu, a w przypadku trudnej sytuacji życiowej kredytobiorcy możliwością zawieszenia spłaty kredytu wraz z odsetkami na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Całkowite umorzenie kredytu na studia medyczne możliwe będzie pod warunkiem spełnienia dwóch warunków łącznie:
1) odpracowania przez lekarza studiów po ich ukończeniu przez okres nie krótszy niż 10 lat w okresie 12 kolejnych lat liczonych od dnia ukończenia studiów, w podmiotach wykonujących działalność leczniczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (w oparciu o kontrakt z płatnikiem publicznym, czyli NFZ);
2) uzyskania tytułu specjalisty w ww. okresie, w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego.
Po spełnieniu ww. warunków kredyt będzie umarzany decyzją Ministra Zdrowia.