STYPENDIA MINISTRA ZDROWIA - PRZYPOMNIENIE

Pracownicy dziekanatu do kontaktu w sprawie stypendiów Ministra Zdrowia:

mgr Ewa Murawska
tel.(0 22)  57 20 814
ewa.murawska@wum.edu.pl


inż. Ewa Kaczkowska
tel.(0 22) 57 20 816
ewa.kaczkowska@wum.edu.pl


mgr Iwona Dąbrowska
tel.(0 22)  57 20 818
iwona.dabrowska@wum.edu.pl


Szanowni Studenci,

przypominamy, że zgodnie z Zarządzeniem Rektora nr 119/2021 z dnia 9 czerwca 2021 r., studenci za pośrednictwem Wirtualnej Uczelni najpóźniej do 10 października składają wnioski o stypendium Ministra Zdrowia.

Podstawa prawna:


Zgodnie z art. 458 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.):


Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 sierpnia 2019 r. w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw zdrowia dla studentów (t.j. Dz.U. 2022 poz. 1271)


Na stronie Ministerstwa Zdrowia została zamieszczona informacja dot. warunków ubiegania się o stypendia ministra przez studentów w roku akademickim 2022/2023.
Informacja dostępna pod linkiem: Stypendia ministra dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe/sportowe na rok akademicki 2022/2023


Składając wnioski uprzejmie prosimy, aby wniosek wraz z załącznikami został prawidłowo wypełniony i dostosowany do wytycznych Ministerstwa obowiązujących na dany rok akademicki.
Wnioski wraz z załączonymi dokumentami będą weryfikowane pod względem formalnym oraz merytorycznym i tylko spełniające wymogi formalne i merytoryczne będą przekazywane do JM Rektora.

Przy składaniu wniosków, prosimy o zwrócenie uwagi na poniższe informacje:


1) kwestia uznawania osiągnięć naukowych zamieszczonych w wydawnictwach i czasopismach naukowych wyróżnionych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jako osiągnięć uwzględnianych przy przyznawaniu stypendium:

Wyjaśnienie: zgodnie z ww. rozporządzeniem za znaczące osiągniecie może być uznane wyłącznie autorstwo lub współautorstwo monografii naukowej lub rozdziału w monografii naukowej wydanej przez wydawnictwo ujęte w wykazie wydawnictw sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.) oraz za autorstwo lub współautorstwo artykułu naukowego opublikowanego w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych, ujętych
w wykazie tych czasopism i materiałów sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 tej ustawy.
Publikacje w wydawnictwach, w czasopismach lub materiałach konferencyjnych spoza ww. wykazów nie stanowią znaczących osiągnięć i nie mogą być wykazane we wniosku o stypendium.

2) kwestia znaczącego udziału w projekcie badawczym, realizowanym przez uczelnię, w której student odbywa kształcenie, w tym udział w projekcie badawczym finansowanym w drodze konkursu ogólnopolskiego lub międzynarodowego:

Wyjaśnienie: zgłoszony we wniosku projekt badawczy powinien wyłącznie być realizowany przez Uczelnię (za pośrednictwem Uczelni) i mieć walor projektu badawczego (w odróżnieniu do projektu edukacyjnego, którego nie kwalifikuje się do oceny osiągnięć). Powinien zawierać pełne dane co do źródła finansowania, jak i sposobu pozyskania tego projektu (np. konkurs).

3) kwestia uzyskania nagrody indywidualnej lub znaczący udział w powstaniu osiągnięcia, za które uzyskano nagrodę zespołową w konkursie naukowym o zasięgu międzynarodowym:

Wyjaśnienie: uzyskana nagroda powinna być efektem pracy o charakterze
ściśle naukowym (badawczym), a nie np. organizacyjnym na rzecz działalności naukowej. We wniosku należy wyraźnie wskazać (opisać) dokonania, których rezultatem było otrzymanie nagrody. Niewystarczającym jest podanie jedynie nazwy uzyskanej nagrody, ale należy również wykazać naukowy charakter dokonań poprzedzających jej otrzymanie.

4) kwestia uzyskania znaczącego osiągnięcia sportowego:

Wyjaśnienie: za znaczące osiągnięcie sportowe uważa się łącznie: zajęcie
odpowiednio wysokiego miejsca w ściśle określonej randze rozgrywek i to jedynie w rywalizacji, w której działają polskie związki sportowe. Obydwa warunki muszą być spełnione. Nie uwzględnia się w ocenie - osiągnięć spoza katalogu wskazanego w § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia.

5) kwestia dokumentowania osiągnięć studenta:

Wyjaśnienie: wszystkie osiągnięcia, o których mowa w § 2 i § 3 rozporządzenia są dokumentowane w formie pisemnej lub graficznej, w tym w postaci odpowiednich oświadczeń. Uwzględniając specyfikę wykazywanych osiągnięć w zdecydowanej większości jako prac zespołowych (współautorskich), została wprowadzona propozycja stosownych oświadczeń:

a) oświadczenia współautorów o procentowym wkładzie autorskim studenta w powstanie monografii naukowej (rozdziału w monografii), artykułu naukowego;

b) oświadczenie kierownika projektu badawczego o zakresie realizowanych prac przez studenta;

c) oświadczenie studenta o autorstwie lub współautorstwie referatu naukowego i jego samodzielnym wygłoszeniu na konferencji naukowej;

d) oświadczenie kierownika zespołu albo oświadczenia członków zespołu o
procentowym udziale studenta w powstanie osiągnięcia – w przypadku nagrody zespołowej.

Proszę o korzystanie z zaproponowanych wzorów oświadczeń, które
w sposób jednolity i szczegółowy określają zakres osiągnięcia
i procentowy udział studenta w powstanie osiągnięcia

Komunikat Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe

Wzory dokumentów (w tym wniosku o stypendium) będą dostępne dla studentów WUM w Wirtualnej Uczelni.

Informacje dotyczące stypendium dostępne są na stronie https://bodp.wum.edu.pl/stypendium-ministra